Přítelkyně o tom s největší pravděpodobností nic neví (zkuste jí třeba zavolat), a vám se to může ošklivě nevyplatit!
Zábava a práce na internetu má jistě mnoho výhod. Dostaneme se rychle k obrovskému množství informací, usnadňuje mám komunikaci osobní i obchodní. Každý, kdo užívá internet, by měl být velice opatrný! Mohl by se dočkat i hodně nepříjemných překvapení. Prozradit veřejně moc informací, zvláště těch „citlivých“, vede často ke ztrátě soukromí. A ten, který to provede, ohrozí nejen sebe, ale i své blízké. Nebo třeba přijde v několika málo minutách o mnoho peněz.
Záludné rybaření
Neboli phidhing, z anglického fishing, rybaření, je mazaný způsob, jak někoho z uživatelů internetu „chytit na udičku“. A samozřejmě na tom „vydělat“ nějaké ty peníze. Takto nazvaná byla v devadesátých letech minulého století. Pracuje obvykle pomocí různých lživých odkazů na sociálních sítích, ale i v emailové komunikaci. Je založena na zjištění a zneužití vašich kontaktů. Cílem je získat informace vedoucí k přístupu do internetového bankovnictví. Hesla, čísla platebních karet a jiné. Odkazy vás navedou na falešné stránky internetových platebních služeb, bank. Vypadají hodně věrohodně. Když na tuto návnadu „zaberete“ a s klidem a důvěrou tam dobrovolně napíšete své údaje, jste „chyceni“! A přijde vás to draho. Přestože se jedná o starou fintu, stále se bohužel najde dost lidí, co na ní naletí. Na sociálních sítích je prý její úspěšnost asi sedmdesát procent!
Jaká je možnost obrany
– zásadně neotvírat odkazy při komunikaci emailem a na sociálních sítích
– když už na nás nějaké drzé komunikační okno vyskočí jaksi samo (nejčastěji při nějakém našem neopatrném kliknutí), nic nevyplňovat
– hlavně nepsat nikam hesla
– citlivé údaje nezmiňujeme ani v telefonické komunikaci
– důležité je instalovat bezpečnostní prvky a aktualizovat prohlížeč
– provádět kontrolu URL navštěvovaných stránek
– vše neznámé raději podezírat